Panele laminowane to wyjątkowo trwałe i atrakcyjne cenowo podłogi. Panele podłogowe są nie tylko odporne na uszkodzenia, ale również efektowne i bardzo łatwe w codziennym utrzymaniu. Dlaczego warto wybrać je do kuchni, sypialni albo salonu?

Czym są panele laminowane?

Jeszcze do niedawna kojarzone były raczej z produktem średniej jakości, który jest jedynie imitacją drogich parkietów. Obecnie standardy podłóg laminowanych są bardzo wysokie, a ich jakość oraz wzornictwo potrafi zachwycić niejednego klienta. Potrzebujesz podłogi dobrze oddającej wygląd naturalnego drewna lub betonu?. Panele laminowane są przede wszystkim prostym sposobem na ułożenie efektownej podłogi. Ich montaż jest na tyle prosty, że nie trzeba zlecać montażu profesjonalnej ekipie monterskiej. Panele laminowane potrafią skutecznie imitować najróżniejsze gatunki drewna. Najmodniejsze dekory bardzo ładnie odwzorowują : dąb, jesion, buk, orzech czy nawet bambus. Coraz więcej producentów w swojej ofercie posiada dedykowane produkty do stref mokrych, w których to występuje bezpośredni kontakt z wodą oraz z większa wilgotności powietrza. Panele laminowane do łazienki oraz kuchni posiadają bowiem lepsze parametry płyty nośnej HDF, poprzez zastosowanie specjalnych: lakierów, wosków oraz olei.

Na co zwracać uwagę przy wyborze paneli laminowanych?

Kupując podłogę laminowana do kuchni czy łazienki zwracamy szczególna uwagę, by materiał nie był podatny na wilgoć. Są to pomieszczenia, w których mamy do czynienia z wodą, parą wodną, tłuszczem oraz innymi zabrudzeniami. Producenci w swojej ofercie posiadają panele laminowane z płytą nośną hdf o dużej odporności na wilgoć, nawet do 72 godzin. Kupując podłogę do takich pomieszczeń należy zwrócić szczególną uwagę na twardość oraz klasę ścieralności. Określa się ją specjalnymi oznaczeniami od AC1 do AC6, przy czym im wyższa cyfra, tym odporniejszy panel. Najlepsze produkty posiadają właściwości antystatyczne, które nie przyciągają kurzu i roztocza.

Jakie są zalety w codziennym użytkowaniu paneli laminowanych?

Niemal każdy ceni sobie wygodę i oszczędność czasu. Utrzymanie porządku w domu może pochłaniać spore ilości naszej uwagi i wysiłku. Zastosowanie podłóg laminowanych sprawia, że nie musimy zgłębiać tajników zaawansowanych metod konserwacji. Wystarczy zwykłe odkurzanie i przemywanie mopem. Zachlapania łatwo usunąć wilgotna ściereczką. Podłogi laminowane łatwo utrzymać w higienie i czystości, bez specjalnych zabiegów kosmetycznych jakie są wymagane przy podłogach tradycyjnych.

Czy montaż paneli podłogowych jest skomplikowany?

Układanie paneli podłogowych nie jest czynnością wysoce skomplikowaną, jednak należy mieć na ten temat nieco wiedzy oraz odpowiednich narzędzi. Aby uzyskać najlepsze efekty trzeba zaplanować i przemyśleć kilka niezbędnych elementów. To czy zatrudnimy specjalistę lub podejmiemy się tego zadania samodzielnie, zależy od naszych chęci, predyspozycji i dostępnego czasu. Niewątpliwym atutem podłóg laminowanych jest łatwość ich montaż, bez użycia kleju. System mocowania na tak zwany „klik” usprawnia cały proces i pozwala osiągnąć oczekiwany efekt w bardzo krótkim czasie.

Podłogi laminowane są najkorzystniejszym rozwiązania dla większości użytkowników. Nie ważne czy zastosujemy jest w nowym budynku czy podczas szybkiego remontu. Efekt zawsze będzie taki sam 🙂