Co to są podłogi laminowane i czy warto się nimi zainteresować ?Zmiana wnętrza to wydatek, który zapewne pochłonie sporą część domowego budżetu. Co zrobić, aby tak nie było? Rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę, pojawiło się na rynku już jakiś czas temu, jednak sporo osób nadal o nim nie słyszało. Podłogi laminowane pozwalają na zmianę otoczenia, a jednocześnie jest możliwe zaoszczędzenie znacznej sumy, która będzie potrzebna na dalszy remont. Przy tym są bardzo dobrej jakości, a to jedna z najważniejszych cech materiałów, których potrzebujemy do aranżacji swojego wymarzonego mieszkania.

Czym jest podłoga laminowana?

To nic innego jak płyty pilśniowe, a dokładniej płyty HDF, które charakteryzują się dużą gęstością i twardością. Połączone są ze sobą za pomocą laminacji. Warstwę wierzchnią stanowi ozdobny papier, który jest fotografią, w bardzo dużej rozdzielczości, prawdziwego drewna — dzięki takiemu zabiegowi jest możliwe odtworzenie naturalnego wyglądu desek. Wszystko pokryte jest warstwą tlenku glinu, który ma za zadanie dodatkowe zabezpieczenie paneli. Obecnie produkowana jest w 6 klasach ścieralności (AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 AC6), ale wystarczającym wyborem na warunki domowe będzie klasa AC4.

Podłoga laminowana – zalety

Coraz więcej osób decyduje się na ten typ parkietu. Jakie niepodważalne plusy składają się na rosnącą w tak szybkim tempie popularność tego rozwiązania?

Trwałość

Warstwie wierzchnia stworzona za pomocą tlenku glinu daje nam gwarancje, że panele laminowane są bardzo odporne na codzienne użytkowanie. Nie straszne im promieniowanie słoneczne (z tego powodu mogą znaleźć swoje zastosowanie również na zewnątrz), szorowanie czy uderzenia. Nawet jeśli pojawią się jakieś uszkodzenia to jest możliwość wymiany zniszczonego panela. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi lub takich, które uwielbiają zwierzęta domowe.

Łatwość w montażu

Jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie nawet w jeden dzień. W tym przypadku niepotrzebne są kleje (jednak, gdy potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią to warto jest taki klej zastosować) lub inne wyspecjalizowane narzędzia. Wystarczy jedynie dobijak, drewniany klocek i zestaw klinów. Ich montaż polega na połączeniu zatrzasków, które zostały przygotowane przez producentów na krawędziach paneli podłogowych.

Podłogi laminowane są ekonomiczne

Już początkowa cena zachęca do zakupu, ponieważ dobrej jakości laminaty jesteśmy w stanie znaleźć już od 16 złotych. Jednak ich trwałość sprawia, że za 2,3 lub 10 lat nie będziemy zmuszeni do ponoszenia następnych kosztów takich jak zmiana podłogi ze względu na jej pozostawiający wiele do życzenia stan. Możemy to zrobić dopiero, wtedy gdy zapragniemy zmian w swoim dotychczasowym otoczeniu.

Łatwość utrzymania

Podłogi laminowane są bardzo proste w utrzymaniu. Ze względu na sposób wykonania panele te wystarczy odkurzyć i przetrzeć wilgotną ściereczką, aby dalej cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem. Podłogi te również nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak np. lakierowanie czy olejowanie.

Nieskończony wybór stylów

Z racji tego, że wzór na takim panelu jest drukowany na papierze, który później jest przykrywany warstwą ochronną jesteśmy w stanie wybrać swój wymarzony wzór, a to w niektórych rodzajach paneli nie jest możliwe.

Doskonały wybór dla alergików

Gładka powierzchnia podłóg laminowanych uniemożliwia zbieranie się kurzu i innych mikroorganizmów takich jak np. roztocza, które mogłyby powodować alergie u osób wrażliwych.