W ostatnim czasie rozwiązania w postaci szarych, drewnianych podłóg podbijają ogólnoświatowy rynek i są niezwykle często wykorzystywane w różnych stylach architektonicznych. Moda na ten wzór wywiodła się ze Skandynawii, gdzie od wielu lat tworzy się kompozycje w takim wybarwieniu. Liczni europejscy producenci, odznaczający się profesjonalizmem i wysoką jakością produktów, tworzą podłogi w szarych odcieniach, aby zadowolić klientów, podążających za tym motywem.

Prócz wyjątkowej popularności, szara podłoga posiada także wiele zalet, które przemawiają za jej zakupem. Oto przykłady tych jednych z nich.

Uniwersalizm i dopasowanie

Szare podłoże posiada neutralny charakter, sprawdzający się w każdej kompozycji przestrzennej. Właśnie dlatego idealnie nadaje się ono do różnych zestawień kolorystycznych, współgrając i oddziaływując z umeblowaniem oraz dekoracjami znajdującymi się w pomieszczeniu. Stanowi ono elegancką bazę do monochromatycznych wnętrz, utrzymanych w odcieniach bieli, szarości i cierni. Taka podłoga będzie również dobrym rozwiązaniem do skandynawskiego stylu, w którym dominują naturalne elementy i wyposażenie wykonane z jasnej sosny. Jest to także produkt, przeznaczony do przestrzeni opierających się na kontraście barwnym, w których dominują mocne kolory oraz niebanalne wzory na ścianach.

Wrażenia estetyczne

Wnętrza, w których zastosowano szary parkiet odznaczają się delikatnością w odbiorze, dają poczucie spokoju i stateczności. Pozwalają się one zrelaksować i odpocząć w zaciszu czterech ścian. Z tego powodu szarości są preferowanym wyborem do pomieszczeń, o mocnych barwach, wyciszającym ich percepcję. Ponadto przełamią one również sterylną i utrzymaną w ramach biel, zapobiegając jej dominacji i wprowadzając przyjemny akcent.

Unikatowość

Szare parkiety stają się niezwykle popularne w całej Europie. Pozwalają one wykonać niestandardowe wykończenia, zgodne z utrzymującym się, naturalistycznym nurtem, coraz częściej obecnym w wielu domach. Takie podłogi umożliwiają odejście od tradycyjnych rozwiązań, jednocześnie przekonując do siebie osoby, które boją się nowoczesnych i ekstrawaganckich wykończeń. Dzięki wielości odcieni, przechodzących od delikatnych beży po mocne grafity, każdy tradycjonalista znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.

Niewidoczne zabrudzenia oraz zarysowania

W wyniku licznych wybarwień, a także niejednolitej struktury, szare deski są w stanie ukryć znajdujące się na nich zarysowania czy przetarcia, powstałe na skutek urazów mechanicznych. Ich wyjątkową zaletą jest zmniejszenie widoczności kurzu i sierści zwierząt, dzięki czemu są bardziej reprezentatywne w porównaniu do podłóg o innej tonacji. Można je spokojnie zastosować w tętniącym życiem domu lub w nowocześnie zaaranżowanym biurze, gdzie będą służyć latami, zachowując swój niepowtarzalny wygląd.

Dopasowanie do każdego stylu

Producenci wytwarzają szare parkiety w wielu odcieniach i w różnych wzorach, które odnajdą się we wszystkich aranżacjach przestrzeni. Jednolite deski o dużych wymiarach, sprawdzą się idealnie w industrialnym stylu, gdzie nadadzą mu stateczności i klasy. W doskonały sposób będą one imitować beton architektoniczny, a także szare płyty. Natomiast w pomieszczeniach rustykalnych, takie wykończenie o postarzanej formie, profesjonalnie podkreśli naturalne meble i nada im delikatności. W kompozycjach klasycznych, warto ułożyć wzór jodełki z szarego parkietu, nadający mocnego wydźwięku całości. Jednak wracając do pierwotnych założeń, takie podłogi będą perfekcyjnie pasować do skandynawskiego stylu, współgrając z subtelnymi tkaninami czy meblami o wyważonej tonacji.

Wybór dla każdego

Szare parkiety to ponadczasowe rozwiązanie, które przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym domownikom. Pomimo panującej mody, będzie ono gustowne w następnych założeniach, dzięki czemu jest długotrwałym wyborem, godnym uwagi. Kompozycje z ich wykorzystaniem będą oczarowywać gości i pozwolą na cieszenie się nimi przez wiele lat.