Drewniane podłogi to dobry wybór. Nie bez powodu cieszą się popularnością. Drewno w pomieszczeniu to wyraz dobrego stylu i klasy. Drewniane podłogi dają duże możliwości, jeśli chodzi o atrakcyjną aranżację pomieszczenia, a do tego są łatwe w czyszczeniu. Aby drewniana podłoga wyglądała dobrze przez długie lata, trzeba jednak zadbać o odpowiednią i regularną konserwację.

Konserwacja podłogi drewnianej

W celu utrzymania drewnianej podłogi w dobrym stanie należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie warunki. Szczególnie ważny jest okres jesienno-zimowy, w którym działa ogrzewanie, które to powoduje spadek wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Takie niekorzystne warunki sprawiają, że deski rozchylają się. Jeśli chcesz tego uniknąć, zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Najlepszy jej poziom mieści się w przedziale 45-65%.

Poza nieodpowiednim poziomem wilgotności kolejnym czynnikiem szkodzącym podłodze drewnianej jest piasek. Niestety bardzo łatwo wnieść go do domu lub mieszkania na obuwiu czy ubraniu. Piasek na drewnianej podłodze powoduje powstawanie zarysowań i innych uszkodzeń. Pamiętaj więc o tym, aby zrezygnować z chodzenia w obuwiu po mieszkaniu. Przyda się również dobra wycieraczka, która usunie piasek i inne zabrudzenia z butów.

Użytkowanie podłogi sprawia, że pojawiają się na niej zabrudzenia, co jest zupełnie normalne. Należy pamiętać o tym, aby regularnie je usuwać. W tym celu wykorzystaj możliwość odkurzania parkietu za pomocą miękkiej szczotki. Regularnie usuwanie zanieczyszczeń w ten sposób to mniejsze ryzyko uszkodzenia parkietu.

Sposób pielęgnacji podłogi drewnianej jest zależny od rodzaju wykończenia:

  • Pielęgnacja lakieru – wszystko, czego potrzebujesz do mycia podłogi, to wiadro, płaski mop oraz środki chemiczne dedykowane do konkretnego lakieru, który został użyty na Twojej podłodze. Najlepszej jakości produkty to gwarancja dobrej pielęgnacji. Odpowiednie środki chemiczne możesz kupić w specjalistycznych punktach sprzedaży podłóg. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do oczyszczania podłogi, dobrze wycisnąć mop. Przynajmniej raz w roku użyj środka impregnującego przeznaczonego do lakieru, co zapewni jego odświeżenie i blask.
  • Pielęgnacja olejowosku – w tym przypadku również będą potrzebne odpowiednie środki chemiczne, płaski mop oraz wiadro. Przed czyszczeniem dobrze wyciśnij mop. Środki, których użyjesz, powinny pochodzić od sprawdzonych producentów i być stworzone do pielęgnacji olejowosku. Nawierzchnia ta bowiem wyciera się w trakcie użytkowania, a dedykowane produkty uzupełniają powstałe ubytki twardego wosku. Regularnie należy także impregnować podłogę za pomocą specjalistycznych środków.

Pamiętaj o tym, aby przed przystąpieniem do mycia drewnianej podłogi dokładnie ją odkurzyć.

Podsumowanie

Drewniana podłoga to dobre rozwiązanie, które zapewni stylowy wygląd pomieszczenia i łatwe czyszczenie. Odpowiednio pielęgnowana podłoga drewniana prezentuje się dobrze przez wiele lat. Aby zadbać o stan podłogi, należy zapewnić odpowiednią wilgotność pomieszczeń. Ważne jest także to, aby piasek czy woda nie dostały się na parkiet. Regularne odkurzanie jest bardzo ważne, powinno poprzedzać etap mycia podłogi. Po odkurzaniu należy oczyścić podłogę za pomocą mopa i dedykowanych środków chemicznych dobrej  jakości. Ważna jest również regularna impregnacja podłogi drewnianej. Pamiętaj o tym, aby postępować zgodnie ze wskazówkami i instrukcją, która jest zamieszczona na opakowaniu środków chemicznych. Dbanie o podłogę w ten sposób sprawi, iż będzie ona w dobrym stanie przez długi czas.