Elegancka i stateczna- jodełka w nowoczesnych wnętrzach

Jodełka to niezwykle wysublimowane, spokojne i przy tym rytmiczne rozwiązanie, które wprowadzi do wnętrz niepowtarzalny akcent. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje kilka rodzajów tego wykończenia, zależnych od kątu zacięcia klepek. Doświadczony wzrok wychwyci jednak różnicę i będzie w stanie odgadnąć, jaką jodełkę zastosowano. Wzór francuski posiada kąt, wynoszący 45°, natomiast w węgierskim, klepki są przycięte pod kątem 60°. W Polsce najczęściej jednak stosowana jest jodełka klasyczna, w której parkiet przycięto i złączono pod kątem 90°. Niezależnie od sposobu wykonania jest ona ponadczasową kompozycją, wykorzystywaną zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, obiektach użytkowych czy w nowoczesnych biurach.

Skąd pochodzi jodełka?

Jodełka wywodzi się już z czasów antycznych, gdzie stosowano ją jako zdobienie ceramiki. Następnie zyskała popularność w heraldyce, a jako wzór podłogowy zyskała popularność we XVI-wiecznej Francji za panowania Franciszka i Władysława.

Fenomen jodełki jest dostrzegalny w założeniach u schyłku renesansu i w początkowych fazach baroku. Wzór ten był układany w wytwornych, eleganckich salonach, przez co do dziś kojarzyć się może z luksusem i wystawnością. Pomimo upływu wieków drewno nadal jest wyjątkowo cennym materiałem, a w odpowiedni sposób obrobione i ułożone jest w stanie zachwycić najbardziej wymagających inwestorów. Producenci prześcigają się w wytwarzaniu parkietów o różnych, innowacyjnych rozwiązaniach, które będą w stanie spełnić oczekiwania klientów.

Dlaczego jodełka jest niesłusznie oceniania przez pryzmat czasów PRL-u?

Pomimo wielowiekowej genezy, w Polsce jodełka kojarzona jest wyłącznie z małobarwnymi czasami PRL-u. Warto podkreślić, że ta forma jodełki nie miała nic wspólnego z założeniami Franciszka I. Wzór ten wykańczano zazwyczaj w małym formacie, tak że krótszy obok jednej klepki, łączył się z dłuższym drugiej. W ten sposób powstawał parkiet, który następnie lakierowano na połysk, aby zapewnić odporność na uszkodzenia. W wyniku minimalnego wyboru kolorystycznego związanego z małą ilością materiałów, a także litej konstrukcji podatnej na szczeliny, PRL-owska jodełka jest niechętnie wspominana i posiada ona niepochlebną opinię. Pomimo tego warto zauważyć że na tamte czasy było to awangardowe i szczegółowe rozwiązanie, które próbowało wykroczyć poza panujące schematy. Parkiet na połysk miał być łatwy w pielęgnacji, a także reprezentacyjny, co bardzo dobrze podkreśla próbę skupienia się na potrzebach użytkowych i względach estetycznych założenia.

Powrót w wielkim stylu

Za sprawą architektów wnętrz jodełka znów powraca do polskich domów, w nowoczesnej formie, przystosowanej do obecnych standardów. Obecnie sięga się po wzór węgierski i francuski, które zyskuje coraz większą popularność w apartamentach, domach jednorodzinnych, obiektach hotelowych, a nawet w restauracjach. Oba rozwiązania są niepowtarzalne, jednak warto zapoznać się z ich wyglądem, aby dopasować wzór odpowiednio do własnych potrzeb.

Jodełka węgierska

Jodełka węgierska jest odwzorowaniem tej francuskiej i różni się od niej sposobem zacięcia klepek. Kąt cięcia wynoszący 60° sprawia, że klepki są szersze, spokojniej rytmizują przestrzeń. Ponadto są one w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu elegancji.

Jodełka francuska

Powszechna jodełka francuska już od początku zachwycała ludzi. Kąt w niej zastosowany, który wynosił 45° nadawał regularności i dynamizmu wzorowi. Układ przypominający groty strzały ukazywał charakter wnętrza i podkreślał jego nastrój.

Obecnie dostępnych jest wiele odmian jodełki francuskiej o różnych wymiarach i kolorach. Długość desek uzależniona jest od założenia, które chce się osiągnąć, jednak niezwykle ważna jest ich proporcjonalna długość i szerokość, będąca harmonijnym akcentem przestrzeni.

Nowoczesne technologie i wysokiej jakości rozwiązania, pozwalają obecnie na produkcje jodełek wyposażonych w piórowypusty, czyli zakładki na skośnych krawędziach klepki. Dzięki temu ich montaż jest niezwykle prosty, a zarazem solidny. Walory estetyczne zarówno francuskiego jak i węgierskiego wzoru będą cieszyć i zachwycać domowników przez wiele lat, bez konieczności ich wymiany i ponownego zakładania.