Zwierzęta domowe dają wiele radości i są źródłem wielu pięknych chwil, ale niestety ich obecność w domu, gdzie są podłogi drewniane, może sprawiać kłopot. Problem jest tym większy, im bardziej energiczny jest pupil. Nie warto rezygnować jednak z drewnianej podłogi, która sprawia, że wnętrza domu wyglądają atrakcyjnie. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich desek i rodzaju wykończenia podłogi. Niewątpliwie istotna jest także odpowiednia pielęgnacja oraz regularne impregnowanie drewnianej powierzchni.

Odpowiedni typ podłogi – wybierz dobrze

Dostępnych jest wiele gatunków drewna, które mogą posłużyć do stworzenia eleganckiego parkietu drewnianego. W przypadku posiadania zwierząt, które przebywają w domu, należy wybierać jedynie te gatunki drewna, które są najbardziej trwałe i odporne na zniszczenia, które mogą powodować zwierzaki. Wśród takich gatunków znajduje się jesion oraz dąb. Wybierając konkretny gatunek weź pod uwagę swoją wymarzoną wizję dotyczącą wyglądu pomieszczenia. Dąb oraz jesion to gatunki nie tylko wytrzymałe, ale również bardzo stylowe. Poza mocnym rodzajem drewna warto rozważyć również korzystną opcję, jaką jest drewniany parkiet warstwowy. W tym przypadku można bowiem odnawiać warstwę użytkową, gdy zajdzie taka potrzeba. Właściciele zwierzaków zdecydowanie powinni wybierać takie rozwiązanie, aby cieszyć się piękną drewnianą podłogą przez wiele lat, nie rezygnując jednocześnie z towarzystwa ukochanego pupila.

Rodzaj wykończenia ma znacznie

W przypadku właścicieli zwierząt lakierowany parkiet – choć bardzo efektowny – zdecydowanie nie sprawdzi się najlepiej. Dlaczego? Ponieważ psy oraz koty mają pazury, które potrafią rysować taką powierzchnię. Znaczenie ma również to, iż lakierowana powierzchnia jest gładka i śliska, a więc energiczny pupil może zrobić sobie krzywdę biegając po takiej podłodze. Najrozsądniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest deska olejowana. Jest ona wysoce odporna na zmiany wilgotności, renowacja nie jest skomplikowana, a do tego nie przyciąga kurzu. Jest to rozwiązanie praktyczne, które pomaga zadbać o porządek w pomieszczeniach i zapewnia zmniejszoną ilość kurzu. Jeśli nie lubisz widzieć go na swojej podłodze, deska olejowana jest najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

Pielęgnacja i impregnacja – zadbaj o drewnianą podłogę

Podłoga drewniana musi być odpowiednio pielęgnowana, aby wyglądała atrakcyjnie przez długi czas. W przypadku drewnianego parkietu olejowanego do mycia należy używać zimnej wody z dodatkiem naturalnych substancji, które zapewniają lekkie natłuszczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie środków, które są przeznaczone do czyszczenia drewnianej podłogi olejowanej. Pamiętaj o tym, aby wybierać środki od sprawdzonych producentów.

Regularna impregnacja jest konieczna, aby drewniana podłoga zachowała swój blask i dobry wygląd. Jeśli korzystają z niej także zwierzęta, impregnacja powinna odbywać się co 3 miesiące. W tym celu należy używać olejowosku, który jest wykonany w stu procentach ze składników pochodzenia naturalnego. Taki środek jest nie tylko bezpieczny dla zwierząt, ale przede wszystkim produkt dobrej jakości doskonale zadba o wygląd i stan podłogi drewnianej. Olejowosk potrafi zakamuflować drobne rysy i uszkodzenia. Jeśli jednak pojawiają się wyraźniejsze oznaki użytkowania podłogi przez zwierzaka, należy zaszpachlować uszkodzoną deskę, przeszlifować i ponownie użyć oleju. Jeśli zależy Ci na jak najmniejszej widoczności uszkodzeń, zdecyduj się na drewniany parkiet o strukturze szczotkowanej. W tym przypadku słoje są wyraźnie podkreślone, dzięki czemu ewentualne uszkodzenia nie są wyraźnie widoczne.