Do niedawna w naszych domach królowały podłogi wybierane z kilku dostępnych opcji. Rynek podłóg nie dawał większego wyboru, więc wystroje domów były bardzo do siebie podobne. Teraz rynek produktów wykończeniowych daje ogromne możliwości, które mogą spełnić wiele kaprysów naszej wyobraźni. Różnorodność wzorów, kolorów, motywów podłóg laminowanych sprawia, że każde wnętrze zyska niepowtarzalny efekt wizualny i funkcjonalny.

Czym jest podłoga laminowana?

Współczesna technologia pozwala na tworzenie materiałów, które trudno odróżnić od prawdziwych ale kosztownych powierzchni. Panele podłogowe dzięki zaawansowanym sposobom produkcji są w stanie naśladować niemal każdy materiał. Egzotyczne gatunki drewna, kamień lub nasze tradycyjne wzory nie są już poza zasięgiem. Dolna warstwa paneli nosi nazwę warstwy przeciwprężnej. Decyduje ona o stabilności kształtu paneli. Warstwę wewnętrzną, najważniejszą, stanowi najczęściej odznaczająca się dużą gęstością płyta HDF. W europejskich produktach zwykle są to bardzo gęsto sprasowane włókna sosny europejskiej. Na tej warstwie znajduje się powłoka imitująca dowolny wzór. Jest ona solidnie zabezpieczona warstwą zewnętrzną – laminatem, chroniącym przed uszkodzeniami i odbarwieniami. Odznacza się on wysokim stopniem twardości, dzięki któremu podłogi laminowane dorównują swoją żywotnością podłogom z naturalnego drewna.

Na co zwracać uwagę?

Kupując podłogę do kuchni czy łazienki zwracamy szczególna uwagę, by materiał nie był podatny na odkształcenia i działanie wilgoci. Są to pomieszczenia, w których mamy do czynienia z tłuszczem, gorącymi płynami lub środkami kosmetycznymi. Panele laminowane charakteryzują się wysoką odpornością na zachlapania i zaplamienia. Kupując podłogę do takich pomieszczeń należy zwrócić szczególną uwagę na twardość oraz klasę ścieralności. Określa się ją na etykietach oznaczeniami od AC1 do AC6, przy czym im wyższa cyfra, tym odporniejszy panel. Postęp w technologii produkcji zapewnił panelom dodatkowe warstwy wyciszające.

Jakie są zalety w codziennym użytkowaniu?

Niemal każdy ceni sobie wygodę i oszczędność czasu. Utrzymanie porządku w domu może pochłaniać spore ilości naszej uwagi i wysiłku. Zastosowanie podłóg laminowanych sprawia, że nie musimy zgłębiać tajników zaawansowanych metod konserwacji. Wystarczy zwykłe odkurzanie i przemywanie mopem. Zachlapania łatwo usunąć wilgotna ściereczką. Podłogi laminowane łatwo utrzymać w higienie i czystości, bez specjalnych zabiegów kosmetycznych jakie są wymagane przy podłogach tradycyjnych.

Czy montaż jest skomplikowany?

Układanie paneli podłogowych nie jest czynnością wysoce skomplikowaną, jednak należy mieć na ten temat nieco wiedzy teoretycznej i trochę wprawy. Aby uzyskać najlepsze efekty trzeba zaplanować i przemyśleć kilka niezbędnych elementów, oraz zgromadzić potrzebne narzędzia. To czy zatrudnimy specjalistę lub podejmiemy się tego zadania samodzielnie, zależy od naszych chęci, predyspozycji i dostępnego czasu. Niewątpliwym atutem podłóg laminowanych jest łatwość składania, bez użycia kleju. System mocowania na tak zwany „klik” usprawnia cały proces i pozwala osiągnąć oczekiwany efekt w bardzo krótkim czasie.

Podsumujmy:

  • Dobre panele podłogowe, to produkt wysoce wytrzymały, odporny na wgniecenia, ścieranie, powstawanie plam.
  • Przy zastosowaniu odpowiednich podkładów wygłuszających nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń.
  • Są łatwe w użytkowaniu, nie wymagają skomplikowanej wiedzy w zakresie czyszczenia oraz długiego czasu montażu.
  • Posiadają powierzchnię przyjazną alergikom, antystatyczną i odporną na przywieranie brudu, co czyni je produktem praktycznym i higienicznym.