Przestronne, spokojne i relaksujące – to cechy szczególnie związane z kompozycjami, urządzonymi w bieli. Do ich podkreślenia niezwykle ważne jest wykończenie w postaci białej podłogi, które stonuje przestrzeń i nada jej pozytywnego wydźwięku. Jednak czy takie rozwiązanie nie będzie wymagało dużej ilości prac pielęgnacyjnych, aby utrzymać swój blask i pierwotny kolor? Wcale nie musi tak być.

Stosowanie białych desek na podłodze to pomysł zaprojektowany w Skandynawii, gdzie kolor ten jest barwą decyzyjną, współgrającą z odcieniami szarości, beży, delikatnych błękitów.

Biała podłoga idealnie sprawdza się w aranżacjach uwzględniających naturalne wyposażenie wnętrz. Staje się ona idealnym tłem i powierzchnią, podkreślającą wagę mebli z drewna, dodatków z wikliny oraz bawełnianych czy lnianych tkanin, zazwyczaj umiejscawianych w pomieszczeniach utrzymanych w skandynawskim stylu.

4 zalety, dla których warto zdecydować się na białą podłogę

Trwałość i pielęgnacja

Biel często kojarzona jest jako niepraktyczny kolor, który nie nadaje się do wykończenia wnętrz. Wiele osób myśli, że białe podłogi szybko się brudzą, wymagają częstego odkurzania oraz mycia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że te podłogi potrzebują takiej samej ilości zabiegów pielęgnacyjnych co parkiety w innym kolorze. Posiadają one również kilka właściwości, które znacznie poprawiają percepcję przestrzeni.

Warto podkreślić, że na białych podłogach kurz oraz jasna sierść zwierząt, jest mniej dostrzegalna niżeli na ciemnych, drewnianych deskach. Właśnie dlatego, to dobry wybór dla właścicieli zwierząt o białym umaszczeniu.

Ponadto na białych podłogach są znacznie mniej widoczne przetarcia i zarysowania powstałe na skutek codziennej eksploatacji podłoża. Zwłaszcza na matowych rozwiązaniach są one wręcz niedostrzegalne.

Wykonane z najwyższej jakości drewna parkiety, wykańczane fabrycznie i impregnowane metodą UV będą służyć latami domownikom, dzięki swojej niezwykłej trwałości i odporności na urazy mechaniczne. Nie należy się obawiać o ich strukturę czy barwę, gdyż po kilku latach nadal będą one wyglądać jak nowe.

Optyczne powiększenie

Nie od dziś wiadomo, że biel wraz z jasnymi kolorami jest w stanie optycznie powiększyć przestrzeń. Dzięki temu doskonałą opcją do małometrażowych mieszkań będą białe białe ściany wraz z sufitem, a także biały, drewniany parkiet. W wyniku zatarcia granic powierzchni, wnętrze wyda się większe i bardziej przestronne. Dodatkowo drewniana struktura przełamie monochromatyzm kompozycji i stworzy ciekawy akcent, współgrający z całością.

Rozświetlenie wnętrza

Biała podłoga wyjątkowo dobrze odbija światło, dzięki czemu jest w stanie precyzyjnie doświetlić całe pomieszczenie. To ciekawe rozwiązanie jest niezbędne ważne podczas zimowej pory roku, gdy dni są krótsze, a ilość promieni słonecznych, docierających do wnętrza jest mniejsza.

W Skandynawii jest to zabieg, który ma za zadanie wyeksponować przestrzeń i nadać jej blasku, nawet pomimo częstego braku słońca. Aby uzyskać najlepszy efekt warto zdecydować się na podłogę pokrytą lakierem na połysk, przez co dodatkowo zwiększy się jasność w pokojach.

Uniwersalizm

Biała podłoga jest niezwykle uniwersalna przez co idealnie sprawdzi się zarówno w monochromatycznych aranżacjach jak i przestrzeniach o intensywnych barwach, gdzie główną rolę grają mocno kontrastowe elementy. To także ciekawe rozwiązanie, współgrające z delikatnymi kolorami, utrzymanymi w pastelowych gamach. Biały parkiet stanowi najlepszą bazę pod wyposażenie, które nadaje charakteru i odpowiedniego nastroju we wnętrzu.

Gdzie warto zastosować białą podłogę?

Biel to neutralny kolor, który sprawdzi się w niemal we wszystkich pomieszczeniach, pełniących różne funkcje. Właśnie dlatego podłogę w tym odcieniu warto wykorzystać w sypialni, gdzie uwydatni spokojność aranżacji i pozwoli na relaksujący wypoczynek. Biała podłoga w kuchni sprawi wrażenie sterylności i profesjonalizmu, które niezwykle ważne są w tej przestrzeni. Dodatkowo barwa ta rozjaśni pokój i idealnie wpasuje się w kontrastowe elementy, takie jak ciemna zabudowa sprzętu AGD, czy nowoczesne rozwiązania w postaci czarnych, tablicowych ścian. Natomiast w salonie biały parkiet jest idealnym podkładem pod wyposażenie w postaci mebli. Zarówno jasne jak i ciemne rozwiązania będą tutaj doskonałą opcją. Warto pamiętać, że najbardziej liczą się pomysły i potrzeby domownika, który jest architektem we własnym wnętrzu.