Tworzenie pokoju dziennego, w którym mieści się zarówno salon, jak i kuchnia, jest obecnie bardzo popularne. Spora część ofert nowych mieszkań posiada właśnie takie rozwiązania, a w starszym budownictwie sami właściciele decydują się na wyburzanie ścianki działowej. Połączenie kuchni i salonu wpływa na zwiększenie dostępnej przestrzeni, co jest szczególnie ważne w niewielkich mieszkaniach.

Jaką podłogę wybrać do salonu połączonego z kuchnią?

Wiele osób niemalże od razu po zakupie mieszkania zastanawia się, jak rozwiązać kwestię podłogi w salonie i kuchni. Teoretycznie są to dwa zupełnie inne pomieszczenia, które służą do innych czynności, więc powinny być w jakiś sposób oddzielone. W praktyce wygląda to inaczej, ponieważ najpopularniejszym rozwiązaniem jest po prostu położenie jednolitej podłogi. Jeśli decydujemy się na płytki czy inne materiały tradycyjnie stosowane w kuchni, wówczas nie ma większego problemu z dobraniem podłogi.

Inaczej jest w sytuacji, gdy chcemy mieć podłogę drewnianą, czy też zastosować panele imitujące drewno. Nie wszystkie tego rodzaju podłogi będą dostosowane do pomieszczenia, jakim jest kuchnia. Jak powszechnie wiadomo, to właśnie w tym miejscu wykonuje się „brudną robotę”. Podłoga w kuchni musi być odporna nie tylko na zarysowania, ale również na wilgoć. Właśnie dlatego warto postawić na panele o wysokiej klasie ścieralności, które są wodoodporne. Takie panele możemy nawet zastosować w łazience, więc z pewnością spełnią swoją funkcję w kuchni. Wiele osób decyduje się również na panele winylowe, które są bardzo wytrzymałe i możemy je położyć nawet bez pozbywania się poprzedniej podłogi. Gdy koniecznie chcemy postawić na naturalne drewno, wówczas powinniśmy wybrać takie, które jest odporne na działanie wilgoci, czyli przykładowo gatunki merbau, doussie, czy iroko.

Oddzielenie kuchni od salonu

Niektórzy niekoniecznie chcą, aby salon i kuchnia stanowiły jedność, i dążą do tego, aby w jakiś sposób oddzielić te pomieszczenia, nawet jeśli nie ma między nimi ściany. Obecnie popularnym rozwiązaniem jest stawianie wyspy kuchennej, która w wielu mieszkaniach pełni funkcję stołu. Inni stosują półki, przesuwane drzwi, czy też zdobione ściany ze szkła. Kuchnię od salonu możemy oddzielić również właśnie za pomocą zastosowania innych materiałów podłogowych – jasne panele i białe płytki dobrze się razem prezentują i powstaje swoista granica między pomieszczeniami. W dzisiejszych czasach możemy cieszyć się ogromną ilością motywów i barw podłóg, dzięki czemu mamy możliwość dobrania podłogi kuchennej, stworzonej z gresu, płytek, czy kamienia do drewna, które znajduje się w salonie. Warto jednak dokonywać wyboru bardzo ostrożnie, jeśli chcemy, aby różnica między podłogami była mało widoczna. Najlepiej jest wybrać się z posiadanym materiałem do sklepu stacjonarnego, aby móc perfekcyjnie dobrać drugi rodzaj podłogi.

Oddzielać kuchnię od salonu czy stworzyć jednolite pomieszczenie?

Zdania na ten temat są bardzo podzielone, ponieważ każdy ma zupełnie inne upodobania oraz estetykę. Połączenie kuchni i salonu sprawdzi się przede wszystkim na małych przestrzeniach, gdzie chcemy funkcjonalnie wykorzystać każdy centymetr mieszkania. Oddzielanie kuchni i salonu za pomocą podłogi optycznie bardzo zmniejszy pomieszczenie, a możliwość złego doboru podłóg jest bardzo prawdopodobna. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli decydujemy się na drewniane podłogi w kuchni i salonie, wówczas powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty na temat tego, czy dany materiał sprawdzi się w obydwu pomieszczeniach.