Wybór podłogi nie opiera się wyłącznie na doborze materiałów. Istotny jest również wybór koloru i odcienia. W jednym wnętrzu lepiej sprawdzi się jasna podłoga, a w innym ciemna. Które cechy pokoju decydują o wyborze i jakie są zalety obu rozwiązań?

Czy lepiej wybrać jasną lub ciemną podłogę?

Barwa podłogi istotnie wpływa na klimat wnętrza, dlatego należy o niej pomyśleć już przy projektowaniu domu lub mieszkania. Wymiana podłogi odbywa się stosunkowo rzadko, dlatego należy dokładnie przemyśleć swój wybór. Na podstawie jasnej lub ciemniej podłogi ustala się kolory innych elementów pokoju, takich jak ściany, meble, drzwi i inne dodatki. Oba wybory wiążą się z danym typem pokoju. W jakich sytuacjach decydować się na jasne i ciemne podłogi? Okazuje się, że to sprawa mocno subiektywna.

Zalety ciemniej podłogi

Ciemnie podłogi świetnie sprawdzają się w przypadku dużych, świetnie oświetlonych pomieszczeń. Wynika to z ich zdolności do optycznego zmniejszenia wnętrza. Dzięki temu pokój wydaje się przytulniejszy i cieplejszy. Pozwoli to nadać mu trochę rodzinnej atmosfery. Dzięki ciemnej podłodze uzyskuje się też pewien rodzaj szlachetności i zadziorności, której trochę brakuje wersjom jasnym. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z metalem, wikliną oraz kamieniem, a szczególnie dotyczy to mebli. Powinny mieć one w tym przypadku regularne, geometryczne kształty. To świetna opcja w przypadku eleganckiego wnętrza w stylu glamour, kolonialnym, vintage lub angielskim.

Inną zaletą ciemnych podłóg jest ich uniwersalność. Sprawdzają się w przypadku prawie każdej ściany, nawet w przypadku jaśniejszych odcieni. Ciemne podłogi nie pasują jedynie w przypadku całkiem białych kolorów. Takie połączenie może na dłuższą metę odrobinę męczyć. W połączeniu jednak z beżem czy kolorem kremowym ciemne panele sprawdzają się idealnie. Będą pasowały nawet w przypadku bardziej odważnych kolorów. Wiele osób uważa, że ciemnie podłogi lubią się zakurzyć, zadrapać i zarysować. W wielu przypadkach jednak w ogóle się to nie sprawdza. Można wybrać wersję specjalnie postarzaną, gdzie ułożenie słojów sęków zakrywa pewne niedoskonałości.

Zalety jasnej podłogi

Wybór jasnej podłogi jest z pewnością opcją bezpieczniejszą i bardziej zachowawczą. Dzięki temu ma się pewność, że będzie pasowała do niemal każdego możliwego wnętrza. Jasne podłogi sprawdzają się w małych i słabiej oświetlonych pokojach. W przeciwieństwie do wersji ciemnych – powiększają optycznie wystrój, zamiast go pomniejszać. Świetnie sprawdzają się w przypadku bardziej stonowanych stylów, takich jak skandynawski, prowansalski i rustykalny. Należy uważać, żeby nie były zbyt jasne, bo mogą spowodować pewną mdłość i monotonię. Jednolitość można przełamać ciekawymi dodatkami w postaci ciemniejszych poduszek na sofie, zasłon lub mebli. W przypadku tych ostatnich należy uważać na czarne barwy, które mogą zbytnio „przytłoczyć” podłogę.

Dobór ścian w przypadku jasnych podłóg może być dowolny. Należy jedynie uważać na ciemniejsze odmiany brązu lub czerń. Jasne ściany powodują, że pokój będzie rozświetlony i pełen życia. Powiększy się on przy okazji optycznie. W przypadku ciemniejszych ścian pokój będzie wyglądał bardziej wyraziście. Opcją pośrednią może być kolor szary, który idealnie dopełnia jasne barwy.

Przy wyborze podłogi należy więc uwzględnić najważniejsze subiektywnie cechy pokoju. W przypadku małych wnętrz lepiej zdecydować się na barwy ciemnie, z kolei przy dużych pomieszczeniach podłogi jasne. Należy też uwzględnić oświetlenie, kolor mebli i ścian czy rodzaj materiału. Przy trudnościach z wyborem zawsze można skonsultować się z architektem lub doradcą.