Ogrzewanie podłogowe to duży komfort. Połączenie nowoczesnej technologii z klasycznym stylem drewnianych desek sprawia, że funkcjonalność łączy się z ponadczasową estetyką. Jednak czy każdy rodzaj drewna można zastosować przy ogrzewaniu podłogowym?

Drewno a ogrzewanie podłogowe

Przy korzystaniu z technologii ogrzewania podłogowego ważny jest odpowiedni dobór drewnianej podłogi. Jeżeli zdecydujemy się na materiał w postaci drewna to należy wybrać taki gatunek, który będzie charakteryzował się dobrą higroskopijnością i małym współczynnikiem skurczu, co pozwoli uchronić podłogę przed powstawaniem szczelin, będących skutkiem ogrzewania. Polecane są dąb europejski i egzotyczne gatunki drewna. Można też zastosować drewno akacjowe albo drewno sucupiry, jednak stwarzają one więcej trudności, ponieważ w sezonie grzewczym niełatwo zachować odpowiednią dla tych materiałów wilgotność. Zbyt suche powietrze może przyczynić się do powstania pęknięć czy odkształceń parkietu. Gatunki, które należy całkowicie wykluczyć ze względu na znaczny współczynnik skurczu to buk, klon kanadyjski, grab i brzoza.

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać?

Wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. Pierwsze rozwiązanie polega na położeniu pod podłogą mat cieplnych lub specjalnych przewodów, które nagrzewają się pod wpływem przepływającego prądu elektrycznego. Dodatkowo w ogrzewaniu elektrycznym stosuje się termostaty lub czujniki, które pozwalają na optymalizację zużycia energii i wydajności. Elektryczne ogrzewanie jest tańsze w instalacji niż ogrzewanie wodne. Poza tym cechują je niskie koszty obsługi, duża trwałość, a także możliwość inteligentnego sterowania.

Przy wodnym ogrzewaniu podłogowym, ciepło rozprowadzane jest za pomocą systemu rur, które znajdują się pod podłogą. Woda jest ogrzewana za pomocą kotła grzewczego, po czym zasila ogrzewanie podłogowe. Wodne ogrzewanie cechują niewielkie straty ciepła, dobra jakość materiałów czy brak występowania stref przegrzania. Dużą wadą takiego rozwiązania jest to, że podłoga powinna być w jak najmniejszym stopniu zakryta meblami.

Zarówno przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym jak i wodnym, kiedy materiałem podłogowym jest drewno, należy utrzymywać temperaturę powietrza do 27 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza poniżej 30%. W przeciwnym wypadku, szybkie wysuszanie drewna może doprowadzić do powstania szczelin w podłodze.

Drewno warstwowe czy lita deska?

Zastosowanie ogrzewania podłogowego stwarza większe ryzyko przesuszenia drewna. Z tego powodu zaleca się stosowanie drewna warstwowego, które dzięki swojej konstrukcji jest stabilniejsze niż zwykłe, lite deski oraz charakteryzuje się większą przenikalnością ciepła. Drewno warstwowe ma również inne, liczne zalety. Posiada dużą wytrzymałość i ognioodporność, właściwą wilgotność, a w strukturze drewna nie występują pęknięcia. Grubość podłogi wielowarstwowej nie powinna być większa niż 15 mm, opór cieplny nie powinien przekraczać 0,15 m2 K/W, a współczynnik przenikalności cieplnej ma być nie niższy niż 0,10 m2 x K/W. Im mniejsza wartość oporu cieplnego tym ogrzewanie jest wtedy efektywniejsze, a im większy współczynnik przenikalności tym większa przewodność cieplna podłogi.

Niektórzy producenci oferują deski lite, które mogą być wykorzystane przy ogrzewaniu podłogowym. Należy mieć jednak na uwadze, że charakteryzują się one gorszą przenikalnością ciepła i większym współczynnikiem skurczu, co może skutkować deformację podłogi przy wysokich temperaturach. Fazowane deski lite pozwalają ograniczyć ten negatywny wpływ, ale i tak bezpieczniej jest zdecydować się na deski warstwowe.